Elektroterapia znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu i rehabilitacji, w tym również w kombinacji z innymi metodami fizjoterapii. Zabiegi wykonuje się przy użyciu prądu stałego lub zmiennego o różnej częstotliwości.
Wyróżnia się kilka rodzajów elektroterapii:
Prądy diadynamiczne – to prądy impulsowe o małej częstotliwości, wykazują one przede wszystkim silne działanie przeciwbólowe, zwiększają przemianę materii, a także rozszerzają naczynia krwionośne, co powoduje lepsze ukrwienie tkanek.
Prąd interferencyjny– to prąd zmiennym o średniej częstotliwości, wykazuje działanie przeciwbólowe, poprawia ukrwienie tkaneki aktywuje układ motoryczny.
Prądy Kotza – to prądy bipolarne, które poprawiają metabolizm i obniżają napięcie mięśniowe, wspomagają przyrost masy mięśniowej i przyspieszają regenerację mięśni, dlatego ich działanie wykorzystuje się zarówno przy skoliozie, płaskostopiu, a także osłabieniu mięśni i stymulacji zrostu kostnego.
Galwanizacja – wykorzystuje prąd stały, który prowadzi do spadku napięcia mięśniowego oraz poprawy krążenia.
Jonoforeza – wykorzystuje prąd stały, stosowana jest w leczeniu tkanek miękkich i stawów, w leczeniu stanów pourazowych, mięśniobólach oraz terapii blizn.
Tonoliza (stymulacja napięć spastycznych) - zabieg, który przy pomocy prądu elektrycznego aktywuje mięśnie spastyczne obniżając ich napięcie.
Działanie elektroterapii:
- wzrost siły mięśniowej
- zwiększenie zakresu ruchomości
- łagodzenie stanów zapalnych
- zmniejszenie napięcia mięśniowego
- przyspieszenie regeneracji i przemianę materii tkanek
- pobudzenie nerwów i mięśni
- zwiększenie ukrwienia tkanek
Wskazania do elektroterapii:
- choroby reumatyczne
- złamania, skręcenia, stłuczenia
zapalenia tkanek miękkich
- porażenia, niedowłady, zaniki mięśni gładkich
Przeciwwskazania do elektroterapii:
- choroby nowotworowe
- zaburzenia rytmu serca
- infekcje, gorączka
- stany zapalne skóry, wypryski w miejscu zabiegowym
- posiadanie rozrusznika serca, implantów